В Ірпені презентували повне видання збірки віршів видатного українського перекладача та поета Григорія Кочура «Інтинський зошит». До книги увійшли поезії, написані в жахливих умовах ГУЛАГівських таборів у місті Інта у 1945-1958 роках. Її співупорядниками стали Петро Щербина та Марія Кочур. Книга є першою у серії видавничого проєкту «Слова Відважних», започаткованого СЕО Товариства «ВІДВАЖНИХ» Володимиром Карплюком.
Презентоване в Ірпені видання книги «Інтинський зошит» доповнене віршами Григорія Кочура, які раніше ніде не видавалися і були знайдені у процесі його впорядкування. Під час презентації цю книгу схвально оцінив лавреат Шевченківської премії та засновник видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович, який у 1989 році був редактором першого видання «Інтинсьокого зошита» у видавництві «Молодь».
«Це друге видання, яке сьогодні вийшло, воно непомірно краще. Тому, що воно доповнено ще й новими віршами, які було знайдено в архівах Григорія Порфировича, так і рисунками того часу, де малював азербайджанський художник. І там є малюнки, як виглядає молодий Кочур», — зазначив Іван Малкович.
Під час презентації книги, депутати Київської обласної ради Георгій Цагареішвілі та Марія Шевченко вручили подяки Київської обласної ради багаторічній берегині Музею Григорія Кочура в Ірпені Марії Кочур та керівниці відділу культури Ірпінської міськради Євгенії Антонюк.
Лавреат Державної премії імені Г. Кочура Максим Стріха, який є автором вступного слова до книги, був особисто знайомий із Григорієм Кочуром. Каже, у своїй передмові хотів хоч трохи наблизити читача до людини, яка сполучила три епохи: розстріляне відродження, шістдесятництво і літературу 80-их: «Григорій Порфирович був особливо дивовижний. Таке поєднання освіченості, кришталевої порядності, чесності, взірцевих людських якостей — це справді трапляється дуже не часто».
Новий «Інтинський зошит» побачив світ завдяки Товариству «Відважних», яке системно підтримує творчі ініціативи Ірпінської громади. Видання здійснене в межах проєкту «Бібліотека «Слова Відважних».
«Збірка віршів “Інтинський зошит” вмістила 33 поезії Григорія Кочура, з яких 27 було вже видано 1989 року, а 6 було віднайдено Ярославою Людкевич та надіслано багаторічній очільниці Музею Григорія Кочура в Ірпені – пані Марії Кочур. У цій унікальній книзі всі вірші Григорія Кочура, написані у період таборів та заслань 1945-1953 років, зібралися під однією палітуркою. І це чудова можливість представити Григорія Кочура не лише як перекладацьку величину світового рівня, а й як поета, чиї твори вражають, надихають та наштовхують на роздуми. Для Ірпінської громади є важливим той факт, що Григорій Кочур найбільш свідому, найбільш загартовану частину свого життя мешкав саме в Ірпені, а його будинок став справжнім “Кочурівським університетом”. Завдяки таким постатям як Григорій Кочур Ірпінь є справжньою столицею української літератури. Товариство “Відважних”, що є фундатором щорічної і найбільшої в Україні за розміром преміального фонду Літературної премії Ірпеня, започатковує виданням книги поезій Григорія Кочура “Інтинський зошит” серію видань “Бібліотека “Слова Відважних”, значна частина з яких буде присвячена популяризації перекладацьких цінностей Григорія Кочура в Україні та поза її межами», — наголосив СЕО Товариства «ВІДВАЖНИХ» та засновник видавничого проєкту «Слова Відважних» Володимир Карплюк.
Співупорядниками книги Григорія Кочура стали письменник Петро Щербина та українська акторка, багаторічна керівниця приватного музею Григорія Кочура в Ірпені Марія Кочур.
Письменник Петро Щербина, який є автором ідеї видання першого повного зібрання книги Григорія Кочура «Інтинський зошит», розповів, що у його творчих планах — написати та видати біографічну книгу про життєвий та творчий шлях видатного поета та перекладача. А також зняти документальний фільм про Григорія Кочура і видати англомовний переклад «Інтинського зошита».