Андрій Кравчук: «Ірпінь відбудується, потрібна підтримка з боку держави»

Перший заступник Ірпінського міського голови Андрій Кравчук завжди на передовій. У лютому-березні минулого року він із перших днів війни разом із мером Ірпеня Олександром Маркушиним організовував оборону міста і ні на день під час боїв за Ірпінь не покинув свою громаду. Після деокупації Київщини він став одним із основних ірпінських чиновників, які комунікують з обласною і центральною владою, міжнародними фондами та іноземними партнерами щодо відбудови міста. На ньому замикаються ключові завдання міського голови щодо роботи комунальних підприємств та служб. Андрій Кравчук відповів на питання, які зараз найбільше хвилюють мешканців Ірпінської громади.

За оцінками експертів Інвестиційної ради Ірпеня, після деокупації міста на його відновлення потрібно було 1 млрд грн. Чи зменшилася ця сума? І що вже вдалося відновити?

Так, сума зменшилася, але для відновлення нашого героїчного міста потрібно ще дуже багато коштів. Адже у лютому-березні 2022 року Ірпінська громада зазнала найбільших руйнувань з усіх населених пунктів Київщини, було зруйновано понад 70% соціальної та житлової інфраструктури.

Статистика руйнувань, насправді, жахлива. В Ірпінській громаді пошкоджено 3247 будинків. Серед пошкоджених приватних будинків 1130 підлягають відновленню, 1483 зруйновано повністю.

Серед пошкоджених багатоповерхових – 515 будинків пошкоджено частково, 94 підлягають капітальному ремонту, а 25 будинків потрібно демонтувати.

Ми вже демонтували 150 приватних і 13 багатоповерхових будинків. До кінця 2023 року планується демонтаж 100 приватних і 5 багатоповерхових будинків.

Хто допоміг та допомагає міській владі у відновленні Ірпінської громади?

Нині до Ірпінської громади повернулося 87% жителів. Це – серйозний виклик для нашої команди, адже людське житло зазнало значних пошкоджень. Ми щоденно працюємо над тим, щоб ірпінці поверталися у свої відновлені оселі, але вирішити таке завдання в умовах війни самотужки, без сторонньої допомоги – задача надскладна. Тому ми не втомлюємося дякувати усім, хто підтримує нашу громаду своїми ресурсами – людськими, матеріальними, фінансовими.

Надзвичайно великий внесок у післядеокупаційний час в питанні демонтажу та відновлення будинків зробила команда волонтерського проєкту «Добробат» на чолі з Віктором Андрусівим та Ростиславом Смірновим. Починаючи з квітня минулого року, «Добробат» спрямував на Ірпінську громаду зусилля більшості своїх волонтерів.

Станом на сьогодні в Ірпені вже замінено майже 90% від загальної кількості вікон, адже майже у кожному будинку вони були вибиті, здебільшого осколками.

На початку цього року завершилася реконструкція чотирьох багатоквартирних будинків – ОСББ «Мінерал», «Еверест», «Затишок» та «Аристократ». Це стало можливим завдяки співпраці проєкту Irpin Reconstruction Summit та італійського фонду Terre des Hommes Italy. Ці чотири будинки – це 450 сімей, які змогли повернутися у свої квартири і знову повірити у завтрашній день.

У відбудові житлових будинків допомагають також благодійні організації Caritas та ADRA. Капітальний ремонт понад тридцяти будинків здійснюватиме Фонд енергоефективності, три будинки відбудує Міжнародна організація з міграції.

Одразу сім багатоквартирних будинків в Ірпені буде відновленозавдяки ініціативі Президента України – платформі UNITED24: будинок №4 в ЖК «Ірпінські липки», що на вул. 11 Лінія, будинки на вул. Київська, 53, вул. Мечнікова, 104-А, вул.Мечнікова, 106, вул. Давидчука, 42, вул. Миру 3-Б,вул. Лисенка, 14Г. Всього на відбудову цих будинків потрібно понад 285 мільйонів гривень. Завдяки коштам, зібраним через платформу UNITED24, 698 ірпінських сімей зможуть отримати власне житло. Вже оголошено шість тендерів із семи на відбудову у рамках UNITED24 і почалася відбудова ЖК «Мюнхаузен». По інших теж скоро почнуться роботи.

Також маємо сильну підтримку нідерландської громадської організації Open Door Ukraine (ODU). Вона уже профінансувала відновлення пошкоджених багатоквартирних будинків ОСББ «ЖК «Пушкінський квартал» (вул. Пушкінська, 62Л) та ЖК «Новооскольський 2020» (вул. Новооскольська, 2Ц). А найближчим часом допоможе із ремонтом ще двох пошкоджених будинків – ЖК «Спарта» (вул. Київська, 22 З) та ЖК «Затишний дім» (вул. 10 лінія, 4Е).

Велику допомогу з будівельними матеріалами надає Фонд відновлення Ірпеня. Фонд веде перемовини і залучає до цього десятки приватних компаній, які погоджуються надати будматеріали на відбудову соціальних об’єктів міста та приватних осель.

До речі, у відбудові міста вкрай важливе місце займає питання демонтажу зруйнованих будівель. Це теж дуже витратний процес. Як вирішується це питання?

У цьому нам серйозно допомагає ПРООН, уряд Японії та Литовська асоціація знесення. І тут йдеться не лише про сам демонтаж, але й про правильну екологічну переробку будівельних відходів та подальше їх використання при будівництві. Вже невдовзі в Ірпені з’явиться мобільний майданчик із переробки і сортування будівельних відходів.

Від уряду Японії, за підтримки компанії «JICA», нам надається близько 20 одиниць великогабаритної техніки. Це дробильні машини, екскаватори, самоскиди, бульдозери, за допомогою яких ми можемо переробляти будівельне сміття. 10 одиниць техніки вже надійшло, але зараз чекаємо на дробильні машини, які будуть переробляти бетон і цеглу. Очікується, що вся необхідна техніка надійде до кінця літа.

Цей відповідальний напрямок ми доручили нашому комунальному підприємству «УЖКГ «Ірпінь», директором якого є Сергій Скрипник. Зараз активно триває підготовка майданчика для переробки будівельних відходів та проводиться набір працівників на різні види робіт. Надзвичайно складно в умовах військового стану знайти якісних працівників, водіїв, які так необхідні на фронті. Але,я впевнений, що Сергій Федорович впорається із завданням.

Якщо говорити про демонтаж приватних будинків, то найактивніше він зараз триває у районі вулиць Багірова та Гостомельське шосе. Цей мікрорайон чи не найбільше постраждав під час бойових дій. Йдеться про понад 80 пошкоджених і знищених повністю приватних осель. Майже половина з них не підлягає відновленню. Спільно із Київською обласною військовою адміністрацією ми вже почали відбудовувати цей район за єдиним комплексним проєктом. Зараз паралельно тривають демонтаж будинків, капітальні ремонти тих осель, які підлягають відновленню, та проєктування нового житла для мешканців цього мікрорайону.

Роботи дуже багато. Щиро вдячний команді всього виконавчого комітету та депутатам, які активно долучаються до цього процесу. Усім працівникам комунальних підприємств,  які виконують технічну роботу, працюють так би мовити «в полі», на майданчиках і в кабінетах, опрацьовують і готують величезну кількість документів. Це – «Ірпінське земельно-кадастрове бюро», «Ірпіньжитлоінвестбуд», підрозділи виконавчого комітету, такі як відділ земельних ресурсів та управління інфраструктурного розвитку, інвестицій та ЖКГ на чолі з Сергієм Канюрою.

Як вирішується питання альтернативного тимчасового житла для ірпінців, домівки яких було зруйновано?

Мешканці Ірпеня, які втратили житло, звертаються до ЦНАПу і отримують можливість проживання у модульних містечках, які ми відкрили на території колишніх таборів – «Дубки» та «Ластівка». Хочу щиро подякувати з цього приводу Олексію Чернишову та Максиму Горбатюку за модерацію нашої співпраці з урядами Польщі та Фінляндії, які надали модульні будиночки для наших мешканців.

Надзвичайно важливим у цьому питанні є вклад кожного комунального підприємства Ірпеня, які своїми силами проклали електромережі (КП «УЖКГ «Ірпінь»), проклали абсолютно нові мережі централізованого водопостачання та водовідведення, навіть збудували нову каналізаційно-насосну станцію (КП «Ірпіньводоканал»). КПП «Теплоенергопостач» взяв на обслуговування котельню санаторію «Дубки», повністю відновив її і запустив, щоб люди не замерзли взимку. А КП «Управління благоустрою міста» створило і підтримує зелену красу в наших модульних містечках. Не говорячи вже про те, що працівники всіх комунальних підприємств були задіяні в процесі монтажу містечок. Працювали комунальною технікою і своїми руками. Це була надзвичайно злагоджена і чітка робота, за яку я щиро вдячний усій команді!

Андрію, а як відновлюються об’єкти освіти та комунального господарства?

Дякуючи друзям і партнерам, ми не стоїмо на місці, місто відроджується буквально на очах. Влітку цього року завдяки підтримці міста-побратима Ірпеня Кашкайш (Португалія) плануємо відкрити добудований дитсадочок «Віночок». 1 вересня відкриваємо дитсадочок «Радість», на відбудову якого понад 2,3 млн євро виділила Литва. У вересні плануємо відкрити також ліцей №3 – завдяки фінансовій підтримці з боку UNICEF, з яким я особисто координував взаємодію по відбудові. Ще UNICEF обладнав у 10 освітніх закладах громади безпечні укриття. Компанія SOCAR допомогла відремонтувати ліцей «Лінгвіст» (раніше школа №12), і вже 1 вересня 2022 року його учні зайшли на навчання до оновленої після руйнувань будівлі. До відбудови також долучилося ірпінське підприємство з австрійськими інвестиціями – компанія Ecosoft. Вагому допомогу громаді надав Міжнародний Комітет Червоного Хреста, зокрема, у відновленні водопостачання та придбанні техніки для КП «Ірпіньводоканал». Люксембурзький Червоний Хрест допоміг нам відновити амбулаторії, дитячу лікарню, будівлю нового медцентру. Відремонтовано 36 міських котелень, які також зазнали пошкоджень під час бойових дій.

А які ще об’єкти соціальної інфраструктури потребують фінансування відновлення?

Сьогодні ми працюємо над пошуком фінансування для відновлення у майбутньому спортивних об’єктів і закладів культури. Зокрема, ворог знищив Будинок культури на Романівці та Центральний будинок культури Ірпеня. Вже готові проєктні пропозиції. Також розроблено проєкт реконструкції дитячої музичної школи імені Вериківського, у майбутньому там з’явиться концерт-хол. Крім цього, ми активно працюємо над пошуком фінансування для відбудови ДЮСШ.

Також завдяки платформі UNITED24 буде відбудовуватися ірпінський міський стадіон «Чемпіон». Кошти на його відновлення збирав легенда українського футболу, амбасадор проєкту Андрій Шевченко. На заклик футболіста відгукнулися футбольні клуби «Мілан» та «Шахтар», які виділили 150 000 та 100 000 євро. Ще 150 000 євро зібрали на благодійному вечорі у Мілані, який проходив під патронатом Шевченка.Таким чином зібрали потрібних 600 000 євро і вже зараз за кошти міського бюджету розробляється проєктно-кошторисна документація.

Чи готове місто до нової хвилі енергетичної кризи в осінньо-зимовий період?

Минулого року команда міської влади ефективно спрацювала у взаємодії з міжнародними партнерами та обласною владою щодо забезпечення потужними та якісними генераторами стратегічних комунальних підприємств Ірпеня. Цього року ми ще допрацювали це питання. Тепер навіть всі медичні заклади та заклади освіти матимуть резервне живлення. Тому у разі аварійних ситуацій теплопостачання в громаді не припинятиметься.

На якому рівні зараз міжнародна співпраця Ірпеня?

Виконано дуже багато серйозної роботи, перш за все, командами Фонду відновлення Ірпеня та Irpin Reconstruction Summit, які очолює ексмер Ірпеня і голова Інвестиційної ради міста Володимир Карплюк. Вагомий внесок у посилення міжнародного напрямку зробив керуючий справами виконавчого комітету Ірпінської міськради Дмитро Негреша.

Напевно, Ірпінь – це єдине місто в Україні, де мер та ексмер разом об’їздили міста Європи та США задля відбудови та розвитку свого міста. Це свідчить про патріотизм, любов до своєї громади, про єдність команди та цілей. Олександр Маркушин та Володимир Карплюк разом працювали над встановленням побратимства з містами Кашкайш (Португалія), Маямі (Флорида, США). Разом презентували руйнування Ірпеня у Вашингтоні, Парижі та у стінах Європейського парламенту в Брюсселі.

Спільними командними зусиллями було досягнуто найголовнішого – про руйнації нашого міста почули у світі і це допомогло залучити до відбудови громади міжнародних партнерів. Зокрема, всесвітньовідому американську архітектурну компанію Gensler, яка  займаєтьсярозробкою майстер-плану розвитку Ірпінської громади і вже оприлюднила своє розуміння та бачення розвитку Ірпеня як «міста-саду із розумним серцем».

Bookmark the permalink.

Comments are closed.