ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

Ось і прийшло до нас найочікуваніше весняне свято – Великдень – День Христового Воскресіння! Дзвони всіх міських соборів та церков сповістили ірпінцям, Україні та цілому світові: «ХРИСТОС ВОСКРЕС!». Здійснилося найдивовижніше диво – життя перемогло смерть!

Великдень святкують у всьому світі. Назвати цей день звичайним святом було б неправильно, адже воно вважається культовою подією світової історії і головним днем ​​у році для всіх православних християн.

20150410120056

Іншою відомою назвою свята є Пасха. Походить воно від єврейського святкування Песаху (з івриту – пройшов повз, минув) – день, що нагадує про те як Всевишній оминув будинки євреїв, знищуючи первістків Єгипту. Саме після святкової пасхальної трапези – Тайної вечері, Ісуса розіп’яли на хресті. А потім сталося Воскресіння. Таким чином ці два свята пов’язалися.

У кожній країні світі Пасху святкують по-своєму. Головними символами свята в США є пасхальний кролик та кольорові шоколадні яйця. У Німеччині традиційно розводять Великоднє багаття. В Італії випікають солодкі паски Панетоне. У Болгарії прикрашоють оселі квітами та фігурками жовтих курчат.

В Україні з Великоднем пов’язано багато повір’їв, прикмет і обрядів. Більша частина з них прийшла до нас ще від наших предків прадавніх слов’ян. Існують твердження, тисячі років тому наші пращури святкували Великдень, або ж Дажбоже свято, Ярилин день, Воскресіння природи, Свято весни у день весняного рівнодення. Воно означало перемогу дня над ніччю, світла над темрявою, тепла над холодом, весни над зимою, пробудження чи воскресіння природи після зимового сну. Ще тоді давні слов’яни випікали обов’язкову обрядову страву святкову бабку та розфарбовували крашанки та писанки. Доведено, що символи, які зараз зображуємо на писанках є прадавніми життя, родючості, достатку, багатства наших предків. Беззаперечно, що і гаївки-хороводи (веснянки, гаїлки, галалівки, маївки), що ми зараз водимо біля церков на Великдень теж прийшли до нас від обрядових танців слов’ян довкола багаття.

d8d8d9d-20112-04-15-m-14

З приходом християнства на наші землі, язичницькі обряди тісно переплелися з церковними законами, тому зараз маємо яскраве різнобарв’я Великодніх традицій, що передаються з покоління до покоління вже тисячі років. Тож сьогодні сотні ірпінців, напередодні спікши ароматну паску, розфарбувавши крашанки та писанки, прийшли до храмів у молитві оспівувати Світле Воскресіння Христове. А потім зберуться великими родинами за святковими столами чи продовжать вшанування Христа у піснях та хороводах.

Христос Воскрес! Воїстину Воскрес!

Bookmark the permalink.

Comments are closed.