Що колекціонує “голос Ірпеня”?

У краєзнавчому музеї у місті Бобруйськ (Білорусь) знаходиться унікальний ірпінський вінок із писанок. 40 сплетених гусячих і курячих яєць, розписаних за автентичними зразками, виготовив для міжнародного фестивалю “Вінок дружби” народний фольклорно-етнографічний колектив із Ірпеня “Берегиня” на чолі з Віталієм Коваленком.  Про це написав Ірпінський міський голова Володимир Карплюк. 

“Ми звикли вважати берегинями народних традицій жінок. Але Ірпінь уже давно вийшов за рамки звичного. Одним із найбільш натхненних поціновувачів народних звичаїв та автентики в Ірпені є Віталій Коваленко – керівник жіночого колективу із жіночою назвою «Берегиня». Віталія в Ірпені, мабуть, знають усі. Принаймні – його голос. Яскравий баритон Віталія звучить чи не на усіх мистецьких акціях і святах міста. Але про те, що вдома у Віталія Коваленка зберігаються справжні національні скарби відомо не всім”, – розповів мер.

Уже понад 10 років Віталій колекціонує та зберігає старожитності. Зараз його колекція налічує понад 250 експонатів. Почалося все зі старої прялки, що стояла на бабусиному горищі. Сьогодні вона разом із весільною сорочкою прабабусі, у якій вона вінчалася в 1925 році є для Віталія найціннішими. Серед глечиків, прялок та інших етнографічних речей особливе місце у колекції займає старовинний одяг різних регіонів України: Полтавщини, Середньої Наддніпрянщини, Гуцульщини. Від намиста, поясів і крайок до плахт, домотканих скатертин, рушників і верхнього жіночого одягу. Одних вишиванок із різноманітними видами вишивок – понад 40 екземплярів. Є в колекції навіть автентичні вінчальні вінки із воску, які раніше виготовляли монахині.

Крім цього, Віталій колекціонує і традиційні українські писанки. “Зараз у нього зберігається близько 60 розписаних у різноманітних техніках курячих, гусячих і страусиних яєць. Це і традиційні фарбовані писанки, і дряпанки, і воскові. Більшість експонатів Віталій придбав, деякі виготовив сам. Навчала його цьому унікальному мистецтву одна з найкращих писанкарок Гуцульщини Ганна Линдюк”, – зазначив Карплюк.

За словами міського голови, персональні виставки старожитностей Віталія Коваленка не раз проводилися у музеях України: Музей гетьманстаа (м.Київ), Музей книги і друкарства (м.Київ), Національний музей літератури України (м.Київ), Національний історико-етнографічний заповідник “Переяслав” (м. Переяслав-Хмельницький) та інші.

Виставлялися українські старожитності також і в нашому місті. Саме вбрання із колекції Віталія Коваленка представило Ірпінь на першому обласному фестивалі жіночого автентичного та стилізованого українського одягу “Жінка – джерело любові”. Демонстрували вбрання, до речі, учасниці ірпінського колективу “Берегиня”.

Як відомо, народний фольклорно-етнографічний колектив “Берегиня” був заснований у лютому 2008-го на базі Міського будинку культури. Ініціатором його створення та керівником є Віталій Коваленко. За майже десять років свого існування “Берегиня” побувала на усіх знакових фольклорних фестивалях України. Чули й бачили «Берегиню» і закордоном – у Білорусі, Росії, Латвії.

Слід відмітити, що саме за ініціативи Віталія Коваленка та колективу “Берегиня” уже в червні цього року Ірпінь проведе перший міжнародний мистецький фестиваль “Єднання культур”, на який запрошується колективи народної творчості з усіх міст-побратимів Ірпеня і не тільки. А у жовтні відбудеться довгоочікуваний всеукраїнський фестиваль автентичної музики “Многая літа”. 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.