Медична реформа: які зміни чекають на українців у 2020 році

Медреформа в Україні триває. На першому етапі її впроваджували в закладах невідкладної допомоги, на другому етапі – нововведення у лікарнях та поліклініках, які відбудуться у 2020 році. Третім етапом планується запровадження ліцензування лікарів, що називають ознакою підвищення якості надання медичних послуг. Про це повідомили на сайті 24 здоров’я.

Медичні заклади усіх рівнів перейдуть на нову модель фінансування НСЗУ (Національною службою здоров’я України). А пацієнти матимуть чітке розуміння, які медичні послуги вони можуть отримати безкоштовно за програмою медичних гарантій. Зміни чекають і на “вторинку” та екстрену допомогу.

Яких же нововведень слід чекати у 2020 році в медичній сфері?

1. Кожен лікар повинен буде отримати професійну ліцензію. Це дасть можливість пацієнтам звертатися зі скаргами на лікарів до ліцензійної ради. Після розгляду скарги лікаря можуть оштрафувати, відправити на додаткове навчання або відібрати ліцензію. Державі ліцензування дасть можливість відстежувати, які лікарі є й де вони працюють, зрозуміти, яких спеціалістів не вистачає.

2. Медичні заклади усіх рівнів перейдуть на нову модель фінансування й повинні будуть укласти договір з НСЗУ. Лікарні стануть неприбутковими підприємствами. Розпоряджатися своїми грошима будуть самостійно. Самі ж формуватимуть і зарплату медпрацівників.

Лікарні, які не укладуть договір з НСЗУ, лишаться без державного фінансування.

3. Почне діяти програма медичних гарантій. Вона включатиме в себе послуги за 6 напрямками. Це первинна допомога, спеціалізована амбулаторна допомога, спеціалізована стаціонарна допомога, екстрена допомога, паліативна допомога, реабілітація. Надаватися такі послуги будуть за принципом “гроші ходять за пацієнтом”.

Екстрені послуги буде повністю оплачувати НСЗУ. Надаватимуть їх незалежно від того, чи має пацієнт декларацію із сімейним лікарем.

Планові медичні послуги НСЗУ візьметься оплачувати лише за наявності направлення. Вибрати лікарню й спеціаліста пацієнт зможе самостійно, але тільки серед тих закладів, де діє програма медичних гарантій. Записатися на прийом можна буде онлайн. Якщо послугу нададуть неякісно чи вимагають оплату, буде можливість звернутися на “гарячу лінію” НСЗУ.

В програму медичних гарантій увійдуть не всі послуги. За окремі медзаклад матиме право стягувати оплату. Ідеться про такі, як покращений сервіс, покращена палата, харчування й усе, що має прямого зв’язку із самим лікуванням. Також програма не поширюватиметься на послуги, в отриманні яких немає критичної необхідності. Приміром, зі стоматології держава буде оплачувати лише ургентну допомогу й лікування дітей.

4. Усі медикаменти, необхідні для послуги, яка оплачується НСЗУ й надається згідно з національним переліком лікарських засобів, входитимуть у вартість послуги. Пацієнту їх видаватимуть в обов’язковому порядку. Потреби купувати все в аптеці самостійно більше не буде.

Для послуг, вартість яких є набагато нижчою за ціну препарату, діятимуть програми централізованих закупівель через міжнародні організації. Це стосується, передовсім, ліків проти онкологічних захворювань. Такі медикаменти вважатимуться частиною послуги.

5. В усіх медичних закладах первинної допомоги видаватимуть електронні направлення до лікарів й е-лікарняні. Також впровадять е-рецепти, е-довідки й подібне.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.