“Ірпінський вісник” радить подбати про субсидію

Осінній листопад дарує поетичним натурам натхнення, а ощадливим господарям нагадує: насуваються холоди — і гроші на оплату комунальних послуг полетять, мов червоно-жовте листя з дерев. Держава вже котрий рік поспіль реалізує програму соціальної підтримки громадян у сфері комуналки. Про те, як це працює, та про чинні правила оформлення й користування житловими субсидіями кореспонденти “Ірпінського вісника” спілкувалися з директором департаменту соціального захисту населення Вадимом Галицьким.

tarufu

— Вадиме Олександровичу, яка ситуація в Київській області з оформленням субсидій?

— По-перше, програма надання населенню житлових субсидій діє з 1995 р., але масово населення почало оформлювати субсидії тільки з 2010 р. Наразі у Київській області субсидії отримує майже 250 тис. осіб і вже приблизно 140 тис. осіб вперше звернулись за її призначенням, тобто на початок опалювального сезону ми матимемо майже 400 тис. мешканців Київщини, які отримують субсидію від держави.

Враховуючи прогнозоване підвищення тарифів за користування житлово-комунальними послугами, ця цифра буде набагато більша, відтак, за державною допомогою може звернутися кожна п’ята сім’я області.

Також звертаю увагу на своєчасність оформлення субсидії. Якщо ви маєте бажання отримувати її з початку опалювального сезону, то маєте звернутись із заявою до центру соціального захисту населення не пізніше як упродовж двох місяців від початку опалювального періоду. Тож якщо ви подали необхідні документи у грудні, то матимете перерахунок платіжок за комунальні послуги за два попередні місяці: жовтень і листопад (у заяві необхідно зазначити потребу в отриманні субсидії з початку опалювального періоду). Якщо ви звернулись за нарахуванням субсидій упродовж неопалювального періоду — субсидія нараховується з того місяця, коли людина подає заяву на її отримання (з місяця звернення).

— Наскільки спрощено систему оформлення субсидій?  

— У цьому питанні спочатку варто пояснити, що таке “житлова субсидія”. Вона поділяється на два види: відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (газо-, електоро- і водопостачання) та на придбання скрапленого газу і твердого палива — вугілля, газ у балонах.

Якщо у першому випадку це певна знижка, яку отримує домогосподарство при сплаті рахунків за житлово-комунальні послуги, то в другому — людина раз на рік отримує гроші готівкою.

Для того, щоб отримати субсидію, необхідно подати заповнені заяву і декларацію до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У деяких випадках подаються додаткові документи, як наприклад:

– акт обстеження матеріально-побутових умов, якщо за адресою надання житлової субсидії громадяни зареєстровані, але фактично там не проживають;

– договір найму (оренди) житла для тих, хто орендує житло;

– довідки, які підтверджують отримання доходів, якщо інформацію про них не можливо отримати із Державної фіскальної служби (отримані аліменти, стипендія, допомога Центру зайнятості та ін.).

Окремо хочу зупинитися на тих змінах у порядку надання субсидій, які затверджені постановою Кабміну у квітні цього року (Постанова Кабінету Міністрів України від 27.04.2016 №319 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”).

Щодо призначення субсидій особам, які також мають право на пільги та відповідно користувалися і пільгою, і субсидією, відтепер норму закону змінено. Відтак людина може отримати від держави тільки ту чи іншу соціальну допомогу, і якщо користується пільгами, то не має права отримати субсидію і навпаки. Із травня місяця відбувся автоматичний перерахунок для усіх громадян такої категорії, і за постановою Кабміну їм призначена тільки субсидія. Але якщо людина має бажання замість неї отримувати пільги, то їй необхідно звернутись із відповідною заявою до соціальних служб.

Щодо призначення субсидії особам, які орендують житло. Постановою передбачено: якщо людина не зареєстрована, але фактично проживає в житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, то вона має право на отримання субсидії.

Не суттєво, але змінилась вимога щодо періоду врахування доходу для призначення субсидії. Відтепер вона розраховується на підставі доходу осіб не за попередні три місяці, а виключно за попередній календарний рік.

При цьому наразі очікуються зміни, згідно з якими для непрацюючих пенсіонерів для обчислення субсидії буде враховуватися дохід за один календарний місяць.

Є зміни і щодо обрахування доходу для призначення субсидії. Відтак для працездатних осіб, які не працюють (крім учнів, студентів, які проживають з батьками чи іншими членами родини; військовослужбовців строкової служби) у середньомісячний сукупний дохід враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму для працюючих осіб (мін. з/п). Раніше такій особі враховували дохід на рівні одного прожиткового мінімуму.

Субсидія призначається на 12 міс. з місяця звернення для її отримання. Однак автоматичний перерахунок субсидії відбувається тільки для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а що стосується придбання скрапленого газу і твердого палива, то скасовано норму перерахунку такої субсидії без звернення громадян. Відтак для отримання цієї субсидії необхідно звертатися щорічно.

— А стосовно процедури подання заяви і декларації для призначення субсидії є позитивні напрацювання?

— Міністерством соціальної політики України передбачено можливість подання заяви і декларації в електронному вигляді (у тому числі з використанням електронного цифрового підпису). Але у випадку відсутності такого підпису отримані в електронному вигляді заява та декларація мають бути підписані заявником упродовж місяця, після чого вони будуть опрацьовані. Якщо заявник не підписав заяву і декларацію в зазначений термін, потрібно подавати документи заново. Але можливість такого оперативного направлення документів є дуже зручною, адже звернення громадянина реєструється тією датою, коли воно надійшло до центру соцзахисту.

— Хто має право на оформлення субсидії?

— Усі громадяни України мають право звернутися для отримання житлової субсидії (адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу чи твердого палива).

При цьому розмір самої субсидії (знижки з оплати житлово-комунальних послуг) визначається в залежності від середньомісячного сукупного доходу членів сім’ї.

Субсидія призначається одному із членів домогосподарства за місцем реєстрації. А тим, хто орендує житло, але там не зареєстрований — на підставі договору найму (оренди) житла.

Яка ситуація в селах? Чи мають право на отримання субсидій ті, хто має орендну плату за землю, хто опалює дровами?

— Для тих, хто мешкає в сільській місцевості і не забезпечений газопостачанням, електропостачанням чи тепловою енергією, постановою Кабміну передбачена субсидія готівкою на придбання скрапленого газу чи твердого палива, а саме — вугілля. І цьогоріч розмір такої субсидії буде становити 200 грн. за 1 балон газу і 2000 грн. за тонну вугілля. Ті, хто має орендну плату за землю, звичайно, мають право на отримання субсидії, але необхідно обов’язково зазначити відповідний дохід у декларації.

— Яка відповідальність за надання неправдивих даних?

— Зрозуміло, що достовірність усіх даних, які вказані у заяві та декларації субсидіанта, перевіряється. Відповідні запити надсилаються до Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду та організацій-надавачів послуг. Якщо будь-яка інформація, надана особою, не відповідає дійсності чи в ній допущено помилку у заповненні документів, працівники органів соціального захисту населення її уточнюють у телефонному режимі.

Щодо осіб, яким уже призначено субсидію, то є певні особливості. Якщо відбувається будь-яка зміна — чи складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, їх соціального статусу, чи переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, чи купівля товарів або оплата послуг на суму понад 50 тис. грн., то субсидіант зобов’язаний упродовж місяця поінформувати про це орган соціального захисту населення шляхом подання відповідних документів.

Тобто, якщо ви прописали ще одну особу у своєму будинку чи квартирі, плануєте встановити газову колонку, то ви маєте про це повідомити.

Якщо субсидіанти не повідомляють про придбання майна (послуги) на суму, що перевищує 50 тис. грн. або ж не зазначають факт продажу, а отже, виникнення додаткового доходу, надання субсидії припиняється з місяця купівлі/продажу та сума переплати повертається субсидіантами на рахунок управління соціального захисту населення. У випадку відмови сплатити борг, він стягується у судовому порядку.

Відповідно особа має право на повторне оформлення субсидії лише після повернення всієї суми надмірно нарахованої субсидії.

І ще: не зволікайте з оформленням субсидії! Звертайтесь до місцевих управлінь соціального захисту населення — там вам нададуть необхідну інформацію. Цілодобово працює урядова гаряча лінія — тел.: 1545. Також вичерпну інформацію щодо оформлення субсидії ви можете знайти на сайтах: teplo.gov.ua та mlsp.gov.ua.

“Ірпінський вісник” № 41 від 7.10.2016 р.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.