Арсеній Яценюк: За три роки в Україні відкрито 550 центрів безоплатної правової допомоги

20 Грудня 2018

У середу, 19 грудня, лідер партії “Народний фронт” Арсеній Яценюк разом з міністром юстиції України Павлом Петренком взяли участь у відкритті Міжрегіонального правового клубу в Києві, створеного Міністерством юстиції в рамках розвитку системи безоплатної правової допомоги  та проекту “Я МАЮ ПРАВО!”.

У заході також взяли участь Надзвичайний та Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович та тимчасовий повірений у справах Посольства Канади в Україні Руслан Кац.

Арсеній Яценюк нагадав, що перший центр правової допомоги був відкритий 1 липня 2015 року: “За 3,5 роки їх в Україні уже 550”.

“Відкриття  центрів безоплатної правової допомоги, – це серйозний крок до того, щоб Україна не просто називалася державою, де панує верховенство права, а щоб громадяни країни знали, як це право їх захищає”, – сказав він.

Арсеній Яценюк підкреслив, що в середньому 500 громадян на рік отримують виправдальні вироки завдяки роботі адвокатів центрів БПД: “Це ті люди, які не могли найняти адвокатів. Якби не було центрів безоплатної правової допомоги і не було адвоката, наданого цим центром, ці люди незаконно були би ув’язнені. І це не цифри – це доля кожної людини”.

Ці центри, зазначив лідер “Народного фронту”, мають не тільки юридичну складову: “Юридична робота в безоплатних центрах правової допомогице не прочитатинорму закону і не проінтерпретувати її. Це відчути людськудолю, допомогти цій людині. Це робота не тільки юриста, а це й складна психологічна робота, тому що люди знаходяться в дуже скрутному становищі і приходять до юриста як до останньої інстанції“.

Арсеній Яценюк наголосив, що робота таких центрів – це ще й виконання соціальної функції держави. Отримати безоплатну правову допомогу та послуги адвоката можуть соціально незахищені громадяни України: “Це малозабезпечені, інваліди, пенсіонери. І це в тому числі відповідальність держави – забезпечити безоплатну допомогу для тих, хто на неї не має коштів. Так само, наприклад, як держава забезпечує субсидіями тих, в кого не вистачає доходу для оплати житлово-комунальних послуг”.

Лідер НФ підкреслив, що робота БПД – один із дуже важливих елементів системи правосуддя, проте “далеко не все завершено”: “Не завершена судова реформа. А це ключовий елемент формування системи верховенства права в країні. Не завершене створення Антикорупційного суду”.

Він висловив вдячність урядам Сполучених Штатів Америки і Канади за допомогу в створенні центрів безоплатної правової допомоги.

Міністр юстиції України Павло Петренко наголосив, що Міжрегіональні правові клуби мають стати центрами знаходження інноваційних рішень, “які приведуть до основного – до поновлення справедливості в нашій країні”.

“Наше завдання – щоб в Україні закон і справедливість були однакові для кожного, незалежно від його соціального стану, майнового статусу чи можливостей. І саме до цього ми рухаємося через розбудову системи безоплатної правової допомоги, яка без перебільшень є однією з найкращих в Європі”, – підкреслив він.

Відкриття центрів безоплатної правової допомоги було ініційоване урядом Арсенія Яценюка та Міністерством юстиції у 2015 році. За цей час в Україні відкрито  550 центрів та бюро правової допомоги. Сюди може звернутися будь-хто з громадян за консультацією чи порадою. А представники соціально незахищених категорій можуть отримати адвоката для представництва інтересів у суді. Це пенсіонери, інваліди, воїни та їхні сім’ї, переселенці, малозабезпечені, діти-сироти та багато інших категорій. Загалом – понад 8 мільйонів українців.

За три роки центри БПД отримали 1,5 мільйони звернень у цивільних та адміністративних справах. Відбулося 180 тисяч призначень адвокатів у вищезгаданих категоріях справ. Отримано 2460 виправдальних вироків у кримінальних провадженнях.

Міжрегіональний правовий клуб у Києві – уже п’ятий,  створений за підтримки урядів США та Канади.

Ще чотири такі клуби працюють у Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові.

Правові клуби мають на меті сприяти трансформації суспільних відносин в правовій сфері. Серед завдань – розвиток організаційної спроможності громад, посилення правової обізнаності громадян та професійних спільнот, проведення заходів із навчання та розвитку.

Bookmark the permalink.

Comments are closed