У Боярці пам’ять полеглих героїв вшанували меморіальним барельєфом

2 Грудня 2019

30 листопада на приміщенні залізничного вокзалу станції Боярка на Київщині було урочисто відкрито меморіальний барельєф на честь полковника Корпусу січових стрільців Армії УНР Івана Чмоли. Покривало з барельєфу зняли учасники нинішньої російсько-української війни Павло Білоус і Максим Швець та онук вшанованого героя Богдан Чмола, який прилетів із США з трьома пересадками. Пам’ятку освятив архієпископ Тернопільський та Кременецький Православної церкви України Нестор. Грав військовий оркестр. 

Коли в 1918 році Директорія розпочала повстання проти гетьмана Павла Скоропадського, міжусобицями в Україні скористалася більшовицька Москва. Розпочалася агресія. Нинішня війна Росії проти України дуже нагадує ті події. Тоді російсько-більшовицькі загарбники окупували  Київ. 14-15 лютого підрозділи української армії під командуванням полковника Івана Чмоли утримували оборону безпосередньо на станції Боярка. Під натиском більшовицьких окупантів українці мусили відступити до Василькова. Втрати Армії УНР склали 500 старшин і козаків. Втрати більшовицьких окупантів були ще більшими.

Організатор  встановлення меморіального барельєфу 29-літній депутат Боярської міської ради Андрій Ковальов наголосив, що цією пам’яткою ми вшановуємо подвиг українських воїнів, які віддали найдорожче – своє життя – за Незалежність Батьківщини.

Автор барельєфу – відомий український скульптор Олександр Михайлицький. Кошти на виготовлення меморіального барельєфу зібрали пластуни. Іван Чмола був одним із основоположників української  скаутської організації  – Пласту і стрілецького руху. По війні працював гімназійним учителем у Галичині. Після нападу Німеччини на СРСР був заарештований радянськими органами держбезпеки і розстріляний у Дрогобицькій в’язниці.  Сеньйор-пластун (так називають старших за віком пластунів, які допомагають у виховній праці) Богдан Чмола пообіцяв компенсувати кошти, зібрані на виготовлення барельєфу.

Боярський міський голова Олександр Зарубін (від партії “Нові обличчя”) відзначив  подячними  грамотами організаторів  виготовлення і встановлення барельєфу. Учасникам заходу подарували значки з портретом полковника Івана Чмоли.

Військово-історичні реконструктори продемонстрували однострої та озброєння січових стрільців і розповіли про нього. Захід завершився концертом народного артиста України Тараса Компаніченка.

Анатолій Зборовський,

директор Ірпінського історико-краєзнавчого музею

Bookmark the permalink.

Comments are closed