Не я б’ю – верба б’є! За тиждень Великдень!

Вербна неділя – перше велике весняне свято, яке заявляє про пробудження природи, дає старт останньому тижню перед Великоднем – Страсному, Великому чи Білому, останньому тижню Великого посту, а головне – вселяє надію на перемогу життя над смертю, торжества весни, добра і миру. Це – перехідне церковне свято, пов’язане з Великоднем.

За тиждень до Великодня, також у неділю, віруючі йдуть до церкви святити гілочки верби і приносять їх додому для захисту оселі, родинного добробуту та здоров’я рідних. Цей день називають Входом Господнім у Єрусалим, Вербною неділею, “шутковою” або “квітною”  і відносять до дванадцяти головних християнських свят.  

У Вербну неділю в церкві під час всеношної служби святять гілочки верби. За традицією, вербу потрібно нарізати напередодні, у Лазареву суботу,  до світанку. Хто не встиг цього зробити, можна купити у тих, хто подбав про це, або отримати в подарунок. Воістину чудодійних властивостей вербові гілочки набувають не під час їх придбання, а після освячення.

Після святкового Богослужіння віряни повертаються додому, сповнені весняних надій і з весняним букетом. По дорозі, зустрічаючи тих, хто не був на службі, вони жартівливо б’ють освяченою вербою, промовляючи:

Верба б’є, не я б’ю,

За тиждень – Великдень!

Уже недалечко

Червоне яєчко.

Лоза б’є, не я б’ю,

За тиждень – Великдень!

Будь здоровий, як вода,

І багатий, як земля!

За народними звичаями, після Богослужіння, ще не заходячи до хати, треба посадити  кілька гілок верби, “щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на потребу”.  Решту освячених пухнастих гілочок несуть у будинок і ставлять біля ікон. На найвиднішому місці, біля іконостасу, букетик і має простояти весь рік як родинний оберіг. У народі вважали, що освячена верба має чудотворну цілющу силу, здатну позбавити людей і тварин від хвороб, виснаження, а будинок – від пожеж і повеней, інших катаклізмів.   

Освячену вербу в жодному разі не можна топтати ногами – це великий гріх. І викидати її теж не можна.

Редакція “Правди Ірпеня” щиро вітає всіх з цим світлим святом та бажає миру, натхнення, радості і щасливих свят!

Bookmark the permalink.

Comments are closed.