Ірина Огороднікова: бізнес-навчання в Ірпені є актуальним напрямком

1 Липня 2019

Останнім часом в Ірпені активно розвивається підприємницька сфера: відкривається багато нових магазинів, ресторанів, нових інфраструктурних об’єктів. Крім цього, робляться спроби розвивати підприємницькі здібності ірпінців та залучати гранти у розвиток нашого міста. Одним з таких кроків стало відкриття минулого року комунального офісу підтримки підприємництва “I-SMART”. Про напрями розвитку підприємництва в Ірпені та подальші перспективи кореспонденти “Правди Ірпеня” поспілкувались з одним із засновників “I-SMART” Іриною Огородніковою.

Ви для себе обрали напрям розвитку підприємництва в Ірпені. Чим ще займаєтесь?

– Я адвокат, на даний момент працюю в компанії, яка є членом міжнародної аудиторської мережі, а також входить в 5-ку лідерів на ринку консалтингових послуг України.

Минулого року в Ірпені відкрили комунальний офіс підтримки підприємництва “I-SMART”. Ви відіграли одну з першочергових ролей у його створенні. Скажіть, чому саме такий офіс? Яка його роль?

– Центр розвитку підприємництва “I-SMART” – офіс підтримки підприємців, а також тих, хто планує розпочати власну справу, що є  спільним проектом Інвестиційної ради, Ірпінської агенції розвитку та КП “Контроль благоустрою міста”, відкритий 09.11.2018 року. 

Так, як автор проекту, розробляючи стратегію його розвитку, намагалася враховувати місцеві особливості бізнес-клімату. Сама я в Ірпені живу з дитинства, тому активно спостерігала розвиток міста, в тому числі, унікальної екосистеми підприємництва зсередини. Звичайно, першочергову роль в такій системі відіграє механізм взаємодії з місцевою владою та державними контролюючими органами.

З іншого боку, представникам бізнесу у більшості випадків взагалі невідомо про грантові можливості для МСБ, що є гарною альтернативою позичковим та інвестиційним коштам, що потребують повернення та характеризуються високим ступенем ризику. Такий стан справ призводить до значних бар’єрів на етапі започаткування власної справи. Не секрет, що державні адміністрації на місцевому рівні, а також муніципальні органи не в змозі забезпечити потреби розвитку представників МСБ, а державні навчальні програми, що викладаються у ВУЗах, не є адаптованими до реалій та викликів сучасного підприємницького середовища.

Станом на сьогодні в Ірпінському регіоні зовсім відсутні будь-які Центри підтримки підприємництва, а також спеціалізовані тренінгові центри. А тому відбувається значний відтік молоді та представників МСБ до столиці у пошуках додаткових навчальних програм, семінарів, можливостей для нетворкінгу,  а також удосконалення спеціальних навичок ведення бізнесу.

Такі обставини і визначили ключову мету і завдання проекту.

Основною метою проекту створення унікальної еко-системи для розвитку МСБ в Ірпінському регіоні шляхом спрощення доступу підприємців до грантових програм, з одного боку, та посилення присутності бізнесу у розвитку місцевої інфраструктури – з іншого, з подальшим обміном досвідом на регіональному рівні.

– Які заходи плануються найближчим часом?

– Насправді, плани, як то кажуть “наполеонівські”, тільки не вистачає днів в тижні і годин у добі. На сьогодні ми вже підписали меморандум про співробітництво із “АФНІР – Асоціація фахівців з нерухомості Ірпінського регіону” про комплексну підготовку і підвищення експертності фахівців в галузі нерухомості. В рамках даного меморандуму, наприклад, нещодавно ми провели тренінг на 100 чоловік з президентом американо-українського Міжнародного дослідницького університету Сергієм Стужуком на тему “Ефективні переговори”. Частина грошей було відправлено на благодійність.

Також ми запустили унікльний формат для нашого міста – це зустрічі для мам-підприємців “Moms-Entrepreneurs weekend Club”.

В цьому році ми також плануємо запустити формат бізнес-акселератора, створити фонд підтримки підприємців, активно запустити напрямок консультацій для підприємців з комплексним консалтинговим обслуговуванням. Більш детально про наші плани можна ознайомитись на сторінці https://www.facebook.com/pg/territoryismart

Як, на Вашу думку, найефективніше розвинути підприємницькі здібності у людини?

– На скільки б людина не була підкована в азах менеджменту, управління персоналом, просування послуг, ключовий момент, все-таки, в чіткому усвідомленні і відповіді на запитання: “чим я хочу займатися?” – це початок усього. Якщо ти усвідомлюєш – що власна потрібна тобі і тільки тобі, він буде працювати 24/7, вкладаючи всі можливі ресурси. Тому основний підхід, в одному з головних напрямків нашого Центру – тренінгах – це робота з максимально зацікавленими людьми, які самі визначають теми, які найбільш актуальні для них. Звісно, спочатку формуємо базис ми, на основі рекомендацій експертів, з якими ми співпрацюємо при розробці програм. Але в цілому, у нас діє західний підхід до освітніх програм.

Чи може людина, яка не має підприємницьких здібностей, все ж таки відкрити успішну власну справу?

Дякую за дуже правильне і, насправді, глибоке запитання. Особисто я, дотримуюся думки, що спеціалістом із продажу або “closer” (той, хто доводить угоду до завершення) потрібно лише… народиться. У тебе або є ця здатність від народження, або її немає. До речі, бізнес-можливості ми розглядали на окремому тренінгу “Psychology Club” від наших партнерів Сервісу EVOLUTION. У підсумку ми дійшли висновку, що якщо у тебе немає цих здібностей – цей факт потрібно сміливо усвідомити і прийняти та, відповідно, найняти тих фахівців, які зіграють роль необхідних “пазлів” цільної картини Вашого бізнесу. Всьому цьому ми планомірно навчаємо на наших зустрічах.

В останні роки в Ірпені активно розвивається бізнес: відкриваються нові заклади харчування, магазини тощо. Чи варто ще більше стимулювати розвиток підприємницьких здібностей ірпінців?

– Враховуючи запити самих підприємців – так. Чому взагалі ми прийшли до того, що бізнес-навчання – це актуальний напрямок? Все банально просто – елементарні опитування підприємців, які займаються бізнесом в Ірпені і їздять на тренінги до Києва, дає нам підставу для розуміння актуальності розвитку даного напрямку в нашому місті. Це нормальна тенденція для сучасних міст-сателітів мегаполісів.

Сучасний бізнес будується на безперервному розвитку: якщо ти дієш за схемою минулого місяця, ти вже програв конкуренту + постійні зміни “правил гри” з тими ж контролюючими органами. Підприємець просто фізично не потягне здійснення такого моніторингу самостійно (можу із впевненістю стверджувати про даний факт як піприємець в минулому). А утримувати в штаті окремого спеціаліста з таких питань не завжди фінансово доцільно.

Тому ми і вирішили відкрити Центр підтримки підприємців в Ірпені.

Що б Ви порекомендували адміністрації міста для покращення розвитку підприємництва в Ірпені?

Проводити більше зустрічей з підприємцями  для того, щоб, в першу чергу, чути дійсні потреби, по-друге, щоб підприємці, з іншого боку, дізнавались про можливості, які створюються та впроваджуються муніципалітетом. Адже насправді в Ірпені досить прозора система ведення бізнесу. Проте більшість підприємців не в курсі тих ініціатив, що вже є впровадженими.

Якщо говорити про безпосередні чинники, що впливають на розвиток підприємницької діяльності: прозорість дозвільних процедур, перевірочної роботи контролюючих органів, адміністрування податків – в основному  це є парафією держаних, а не муніципальних органів. В даному сенсі роль муніципальних органів має бути акцентована на напрямку активізації комунікації між місцевою бізнес-спільнотою та центральними органами  виконавчої та законодавчої влади.

– Як Ви бачите розвиток нашого міста у наступні 5 років?

– Важко відповісти на дане питання копмлексно, тому що я не є фацівцем, наприклад, в економічній галузі. Проте можу однозначно стверджувати про посилення приватно-публічного партнерства як напрямку розвитку підприємництва, а також посилення уваги на екологічність технологій та соціальну відповідальність бізнесу.

Ваш життєвий девіз.

InLove&MyCity)

Bookmark the permalink.

Comments are closed