Бібліотеки Київщини нагородили за популяризацію української мови (відео)

Бібліотеки Київщини – місця, де не лише можна взяти цікаву книгу, але й удосконалити свою українську. До Дня української писемності та мови у Київській обласній бібліотеці для дітей відзначили та нагородили книгозбірні, де втілюються найкращі проєкти з вивчення та популяризації української. 

Анна Куценко, керівниця ГО «Центр науково-культурних досліджень»:

«У нас три бібліотеки, які показали найкращі результати і за інноваційним підходом, і кількістю відвідувачів, і охопленням аудиторії різними способами. Це – ірпінська бібліотека, богуславська та бібліотека міста Біла Церква».

Після початку повномасштабного вторгнення до Київщини приїхали тисячі мешканців окупованих територій. Здебільшого російськомовних. Саме тоді бібліотеки отримали величезний запит на мовні курси.

Тетяна Качанова, завідувачка бібліотеки-філії №1 для дітей (м. Біла Церква):

«Був один випадок, коли хлопчик прийшов на один із бібліотечних заходів і заявив, що нічого не розуміє, про що тут говорять. І от виникла така ідея створення розмовного клубу для дітей з родин внутрішньо переміщених осіб».

Олена Циганенко, директорка Ірпінської центральної бібліотеки ім. М. Рильського:

«Приходили люди, переселенці і наші повертались і просили: ось ми жили десь там і бачили що там були курси, ми повернулися і хочемо вивчати мову. Тому ми вже в травні відкрили такі курси – розмовний клуб «Спілкуймося українською». Його проводили бібліотекарі. Потім ми зідзвонилися із викладачами і чекали, коли вже у вересні вони змогли долучитися – це вже були курси за участі вчителів».

Конкурс «Найкращі практики популяризації української мови в бібліотеках Київщини» провели в межах проєкту «Теревені». Участь у ньому взяли пів сотні бібліотек. 20 фіналістів отримали відзнаки та корисні подарунки,а три переможці – ще й таку потрібну книгозбірням техніку. У підсумку всі зійшлись на тому, що бібліотеки уже давно перестали бути просто місцями для читання книг. 

Галина Єрко, директорка Київської обласної бібліотеки для дітей:

«Бібліотека сьогодні – це не лише про зберігання книжок. Це про створення просторів, в яких наші громадяни можуть стверджуватися. Ми беремо до уваги різні групи. Це і діти, це і молодь, це і люди пенсійного віку. А також відповідні соціальні групи, для яких ми пропонуємо широкий спектр послуг».

Проєкт «Теревені» був заснований на початку вересня депутатом облради Георгієм Цагареішвілі та реалізується за підтримки товариства «Відважних». Це безкоштовні мовні клуби для внутрішньо переміщених осіб. Під час зустрічей та неформального спілкування українці можуть не лише збагатити свій словниковий запас, позбутися суржику та росіянізмів, але й глибше пізнати рідну історію, культуру та традиції. 

Марія Шевченко, депутатка Київської обласної ради:

«Ми повністю забезпечуємо людей, які ходять до нашого клубу методичними матеріалами. У нас є також цікава продукція така, як футболки, шопери і так далі. Всі виїзні засідання, клуби, виїзні уроки проходять також безкоштовно для членів наших курсів».

До речі, привітав фіналістів конкурсу від проєкту «Теревені» й уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Він наголошує, робота бібліотек у напрямку популяризації української є надважливою. Адже ми впевнено йдемо до того, що без вільного володіння державною мовою в Україні побудувати кар’єру та комфортно жити буде вкрай складно. 

Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови:

«Вільне володіння українською мовою – конституційний обовязок кожного громадянина України. Якщо ви не володієте українською мовою, ви не маєте жодних перспектив в українській державі обіймати посади, бути керівником, займатися будь-якою іншою діяльністю, тому що все, що відбувається в Україні пов’язане з українською мовою. Тому вивчайте українську мову, не порушуйте мовних законів, сприяйте тому, щоби наші діти і вдома, і на  своєму дозвіллі вільно спілкувалися мовою незламної держави».

Bookmark the permalink.

Comments are closed.