Безпечна засмага: як правильно обрати сонцезахисний крем

14 Липня 2019

Щоб захистити себе від сонячних опіків, зморшок, сухості, алергії чи гіпопігментації, що їх можемо отримати від занадто великої дози ультрафіолету, людина повинна обирати правильні засоби захисту.

Дерматологи підібрали найкращі рекомендації. Сезон відпусток у розпалі, дехто уже насолоджується сонячними ваннами, інші – тільки мріють про них. Проте потрібно розуміти, що сонячні промені не лише надають темний колір шкірі, а й можуть нанести й шкоди. 

Тому потрібно правильно обрати сонцезахисні засоби.

Навіщо креми з SPF?

Щоденного догляду, який включає очищення та зволоження, влітку шкірі буде замало. Звісно, у спекотну пору вона сама захищає себе, стаючи грубішою та виділяючи більше жиру, ніж у демісезонний і зимовий періоди. Проте недостатньо і цього. Тому дерматологи рекомендують постійно носити у косметичці крем, що вбереже від сонячних опіків. На тюбику такого обов’язково повинно бути нанесене маркування SPF.

SPF або ж Sun Protection Factor (“сонцезахисний фактор”), – це позначка, яка разом з індексом, що біля неї, означає, скільки шкіра зможе бути без захисного крему.

Як же це розрахувати? Просто. Спочатку треба подивитися на цифри біля цих трьох літер, а також визначити, скільки часу ви можете підставляти обличчя та тіло під прямі промені. Наприклад, якщо згоріти ваша шкіра без захисного засобу може за хвилин 10, то, нанісши такий крем з індексом, приміром, 30, маєте ризик обпалитися через 5 годин.

Є чотири ступені захисту сонцезахисних кремів:

Низький (2-5)

Середній (6-11)

Високий (12-19)

Дуже високий (20-100)

Однак маємо розуміти: якщо наша шкіра і покрита сонцезахисним кремом, то він не має 100%-ого ефекту, яким би найвищим не був ступінь його захисту. Відтак на відкритому сонці з 11-ої і до 17-ої наше тіло не повинне перебувати,
– запевняє дерматолог Людмила Бондарчук.

Це і тому, що дія ультрафіолету, який виділяють сонячні промені, деколи таки сильніша за креми з індексом SPF. Тому, обираючи сонцезахисний засіб, рекомендуємо віддавати перевагу тому, де ще є позначки UVA та UVB. Таке маркування означає широкий спектр захисту, що вбереже шкіру від А і B променів. Адже через дію перших вона раніше старіє, на ній з’являються пігментні плями чи навіть злоякісні утворення, другі ж викликають почервоніння, опіки та алергію.

Визначте фототип і тип вашої шкіри

Зайти в магазин чи аптеку та схопити сонцезахисний крем, який першим потрапить під руку, – не варіант. Та й брати за основу індекси SPF і наявність фільтрів UVA та UVB – це лише, скажімо, справа цифр. Відштовхуватися ж потрібно, передовсім, від фототипу і типу шкіри. Для цього варто підійти до дзеркала та придивитися до свого обличчя. Не наносіть на нього тональний крем чи пудру, без них вдасться точніше визначити, ознаки якого фототипу у вас переважають. При візуальному аналізі зважте ще на колір волосся та очей.

Орієнтуватися будемо на класифікацію Томаса Фіцпатрика. Лікар визначив аж шість типів зовнішності, однак до розгляду візьмемо чотири, оскільки представники п’ятого та шостого проживають в Індонезії та африканських країнах.

Перший

Або ж кельтський. Це блондини та рижоволосі, із блакитними чи зеленими очима. Шкіра у цих людей світла, здебільшого всипана веснянками. На жаль, представникам цього типу про бронзову, а тим паче про шоколадну засмагу залишається тільки мріяти. Отримати почервоніння чи опіки їхня шкіра може навіть після 10-ти хвилин перебування під прямими сонячними променями.

Ознаки першого фототипу мають Емма Стоун, Різ Уїзерспун, Ніколь Кідман, Скарлетт Йохансон.

Другий

Його ще називають нордичним або скандинавським. Ті, хто належать до цього фототипу, є блондинами або світло-русявими, їхня шкіра також світлого кольору, однак без веснянок. Обпектися на сонці вона може орієнтовно через півгодини, проте після кількох днів почервоніння місце, яке вразили сонячні промені, набуває золотисто-коричневого відтінку.

Вищеописані риси є у Гвінет Пелтроу, Шарліз Терон, Кейт Мосс, Уми Турман

“Ці люди є найбільш вразливі та найбільш чутливі до сонця, тому мають обирати креми з найвищим ступенем захисту: від +30 до +50. Якщо на відпочинку представники першого і другого фототипів перебувають у сонячних широтах, то користуватися засобом, який захищає шкіру, мають регулярно, мало не щогодини. Слід зважити на те, аби він був водостійкий”, – радить дерматолог.

Третій

Іншим словом – європейський. Засмагнути тим, хто має темнішу шкіру, русяве чи каштанове волосся, світло-карі, зелені чи темно-карі очі, вже легше. Однак і цим людям до сонця себе треба привчати. Тоді шкіра набуде рівномірної брунатної засмаги.

Власницями цього фототипу є Анджеліна Джолі, Наталі Портман, Крістен Стюарт, Софі Марсо.

Четвертий

Саме так виглядають жителі Середземномор’я: іспанці, італійці чи португальці. Тому інша назва цього фототипу – середземноморський або ж південноєвропейський. Його представникам властиві смаглява шкіра, темно-каштанове чи чорне волосся, темні очі. Під час засмаги ризик обгоріти мінімальний.

Про це знають Єва Лонгорія, Дженіфер Лопес, Сальма Хайєк, Пенелопа Крус.

“Шкіра представників третього та четвертого фототипів не є аж така вразлива, бо захищена власним пігментом меланіном. Однак це не означає, що про захист від ультрафіолету варто забути і перебувати на сонці нон-стоп. Сонцезахисні засоби з індексом від 20 до 5 потрібно наносити перед виходом на пляж, а також упродовж дня, причому на все тіло”, – каже дерматолог.

Bookmark the permalink.

Comments are closed